Podsumowanie wszystkich wierszy i kolumn

Przyjmijmy, że Twoim zadaniem po zakończeniu każdego kwartału jest podsumowanie miesięcznych a także łącznych obrotów poszczególnych klientów. Jest to nic innego jak podsumowanie wszystkich wierszy i kolumn w tabeli.

Przykładowe zestawienie przedstawia poniższy rysunek. Aby to zrobić, nie musisz stosować sumowania dla każdej kolumny czy wiersza. Podsumowanie błyskawicznie przeprowadzisz za pomocą prostego skrótu klawiaturowego.

Zestawienie miesięcznych obrotów poszczególnych klientów

W tym celu:

  • zaznaczamy zakres komórek obejmujący wszystkie komórki z wartościami, a także dodatkowo przylegający z dołu pusty wiersz oraz niewypełnioną kolumnę po prawej, czyli B2:E12;
  • wciśnij kombinację klawiszy lewy Alt + =(znak równości). Gotowe! Dane we wszystkich wierszach i kolumnach zostały podsumowane, jak to ilustruje kolejny rysunek.

Podsumowanie wszystkich wierszy i kolumn

Drogi Czytelniku, jeśli Ty również jesteś pasjonatem Excela, stosujesz ciekawe triki w codziennej pracy, błyskawicznie tworzysz nietypowe formuły i funkcje - gorąco zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami na stronie excelowo.pl

Pojedyncza osoba może zdziałać niewiele, a wszyscy razem możemy stworzyć coś wielkiego!