Jak znaleźć unikatowe wartości?

Wyobraźmy sobie sytuację, że otrzymaliśmy zestawienie sprzedaży, które obejmuje kilkaset pozycji jednego z naszych kontrahentów. Raport obejmuje wartości wysyłek do poszczególnych odbiorców zlokalizowanych na terenie całego kraju, a zatem nazwy miejscowości się powtarzają. Naszym zadaniem jest uzyskanie listy unikatowych miejscowości do których była realizowana sprzedaż. Aby nie zepsuć naszego zestawienia najlepiej zrobić kopię arkusza i na niej wykonać następujący trik.

 

  • w pustej komórce, najlepiej bezpośrednio obok kolumny, która zawiera dane dotyczące miejscowości wprowadź następującą formułę: =LICZ.JEŻELI($E$1:E2;E2);
  • następnie skopiuj formułę do wszystkich pozostałych wierszy zestawienia;

  • kliknij dowolną komórkę w obrębie listy i aktywuj na wstążce kartę Dane a następnie wybierz polecenie Filtruj.
  • rozwiń listę w kolumnie F (Liczba) i wybierz z listy Filtry liczb a następnie Równa się;

  • w kolejnym wyświetlonym oknie z pierwszej listy wybierz równa się.... a w drugim polu z rozwijanej listy wprowadź lub wybierz 1 i kliknij OK. Efekt końcowy unikatowych miejscowości prezentuje poniższy rysunek.

W ten oto sposób otrzymaliśmy zestawienie unikatowych miejscowości do których jest wysyłany towar. Rozwiązanie powyższego zadania można równie szybko wykonać przez: