Jak odnaleźć komórki z odwołaniem do zewnętrznych skoroszytów?

Pracując na arkuszach kalkulacyjnych stworzonych przez innych użytkowników, zawierających całą masę danych i chcąc odnaleźć wszystkie komórki zawierające formuły z odwołaniem zewnętrznym, może sprawić nam nie lada wyzwanie. Przeglądanie danych komórka po komórce, bywa bardzo pracochłonne.

Czytaj więcej...

Statystyki pobierane z internetu

Aby dane były bardziej dostępne dla różnych użytkowników, wiele osób zamieszcza je na stronach, które znajdują się w internecie. Wielu z nas interesujące informacje bardzo często wyszukuje a potem ręcznie wprowadza do samodzielnie zbudowanych tabelek lub zestawień. Chciałbym teraz zaprezentować sposób automatycznego zaciągania interesujących nas statystyk zatrudniając do tego zadania oczywiście Excela. Załóżmy, że chcemy na bieżąco śledzić notowania TFI bez przeglądania stron internetowych, bez konieczności tworzenia makr ani nawet formuł.

Czytaj więcej...

Importowanie plików tekstowych

Tworząc zestawienia, często jesteśmy zmuszeni do korzystania z danych pochodzących z zewnętrznych źródeł (strony internetowe, pliki baz danych, pliki eksportowane z systemów informatycznych). Nadal duża część danych jest eksportowana z różnych systemów informatycznych w prostych plikach tekstowych, ponieważ tekst jest uniwersalnym formatem, który użytkownicy później mogą przetwarzać przez bogatą gamę programów. Proces importowania plików tekstowych do Excela możemy wykonać na dwa sposoby:

Czytaj więcej...

Dane zewnętrzne

Mianem danych zewnętrznych określa się dane zlokalizowane poza obrębem arkusza Excela, w pliku, bazie danych na serwerze lub stronie internetowej. Z myślą o przeprowadzeniu dodatkowej analizy tego typu dane można importować bezpośrednio do:

Czytaj więcej...