Hurtowe ukrywanie symboli błędów

Zestawienia zawierające symbole błędów wyglądają mało estetycznie, a zarazem sprawiają wrażenie, że obliczenia w nich przeprowadzone są niepoprawne, co wcale nie musi być prawdą.

Czytaj więcej...

Modyfikowanie rozmiarów paska formuły

We wszystkich wcześniejszych wersjach Excela niż Excel 2007, edytowanie komórki zawierającej długą formułę lub tekst sprawiało, że arkusz stawał się mało czytelny. Było to szczególnie uciążliwe w przypadku, gdy po kliknięciu w komórkę zawierającą formułę, rozszerzona zawartość paska formuły przysłaniała komórki do których znajdowały się odwołania w formule.

Czytaj więcej...

Błyskawiczne wprowadzanie zaawansowanych formuł

Zapewne niejeden pasjonat Excela, poświęcał swój cenny czas na tworzenie wielopiętrowych formuł, które potem usprawniały jego codzienną pracę. Formuł na tyle uniwersalnych, że raz opracowane można było stosować w różnych skoroszytach. Aby w przyszłości nie tracić tak cennego czasu z pomocą przyjdzie funkcja autokorekty, która sprawi, że nawet najdłuższe ciągi znaków wstawisz do arkusza za pomocą dwóch klawiszy.

Czytaj więcej...

Wyliczenia bez wprowadzania formuł

W przypadku gdy konieczne jest wyznaczenie wartości obliczeniowych typu: suma, średnia, min czy max możliwe jest skorzystanie z obliczeń wykonywanych automatycznie przy zakreślonym zakresie komórek. Zaznaczenie komórek powoduje wyświetlenie na pasku stanu wyników funkcji.

Czytaj więcej...

Wartości błędu formuł i funkcji

W przypadku, gdy komórka wykorzystuje błędne wartości lub też wprowadzona została nieprawidłowa funkcja, w komórce wyświetlana się wartość pojawiającego się błędu. Aby móc szybko naprawić błąd i sprawić aby nasz arkusz dalej prawidłowo się przeliczał należy wiedzieć jakiego rodzaju błędów możemy się spodziewać. Niektóre z nich to:

Czytaj więcej...

Polecenie Wstaw specjalnie może modyfikować formuły

Wyobraźmy sobie podobny przykład cząstkowego zestawienia sprzedaży zrealizowane przez aptekę, które prezentowałem już na portalu w artykule Sumowanie dwóch kolumn bez użycia formuł lecz tym razem otrzymaliśmy raport trochę w innej postaci.

Czytaj więcej...

Wyświetlanie formuł zamiast wyników

W komórkach arkuszy Excel wyświetla wyniki zwracane przez formuły. Same formuły można podglądać pojedynczo na pasku edycji, gdzie widzimy zawsze zawartość komórki bieżącej. Jeżeli chcemy wyświetlić w arkuszu i porównać wiele formuły jednocześnie, należy: 

Czytaj więcej...

Zaczynanie formuł od znaku plusa (+)

Formuły od początku do końca można wpisywać ręcznie znak po znaku, zaczynając od znaku "równa się", który zawiadamia Excela, że to, co za nim zostanie napisane, ma być traktowane jako formuła. Jeżeli zaś go pominiemy, Excel uzna wpisywany ciąg znaków za tekst. Znak (=) jest niewygodnie umieszczony na klawiaturze z czym się pewnie zgodzi większość użytkowników Excela.

Czytaj więcej...