Wyznaczanie numeru dnia roku na podstawie daty

Od czasu do czasu zachodzi konieczność wyznaczenia numeru dnia roku na podstawie daty. Jest to sytuacja odwrotna do opisywanej w artykule Jaka przypada data…, ponieważ tym razem znamy datę a musimy wyznaczyć który to dzień roku.

Czytaj więcej...

Jaka przypada data w podany dzień roku?

Sieci handlowe wszystkie swoje dostawy identyfikują na podstawie numeru zamówienia lub numeru przyjęcia towaru (w skrócie NPT). NPT to nic innego jak szereg cyfr z których pierwsze określają kolejny dzień roku, pozostałe cyfry to wewnętrzny system rejestracji.

Czytaj więcej...

Formaty daty i czasu w Excelu

Data i czas to pojęcia, którymi posługujemy się na co dzień, niekiedy nawet nie zwracając na nie uwagi. Jednak w naszej kulturze nie sposób się bez nich obejść. Dzięki Excelowi możemy nad nimi w pewnym stopniu zapanować.

Czytaj więcej...

Jak sprawdzić ile przeżyłem: lat, miesięcy i dni?

Za pomocą Excela bardzo łatwo i szybko możemy stworzyć kalkulator, który obliczy ile przeżyliśmy lat, miesięcy i dni. Dzięki zastosowaniu funkcji DZIŚ() podczas każdego uruchomienia arkusza data zmieniana będzie automatycznie na aktualną.

Czytaj więcej...

Błędny separator w datach

Załóżmy że otrzymałeś od pracownika działu marketingu zestawienie zrealizowanych zleceń przez firmy zewnętrzne za pierwsze półrocze 2012r. Chciałbyś je pogrupować okresami, ale pojawił się problem. W datach użyto błędnego separatora lat, miesięcy i dni przez co Excel traktuje daty jako wartości tekstowe. Czy musisz ręcznie poprawiać każdą datę w zestawieniu? Niekoniecznie.

Czytaj więcej...

Bieżąca data i czas w tej samej komórce

Rozwiązanie wielu problemów biznesowych wymaga użycia aktualnej daty, a czasem również aktualnego czasu. Na przykład gdy chcesz dowiedzieć się, który z dłużników nie zapłacił w wyznaczonym terminie, musisz sprawdzić liczbę dni, jakie upłynęły od dnia wystawienia faktury do dzisiaj, a dzisiaj oznacza codziennie inną datę. Ręczne wpisywanie tych wartości może okazać się uciążliwe, dlatego proponuję skorzystanie z pewnego triku. 

Czytaj więcej...