Funkcja finansowa RATE w praktyce

Klient postanowił gromadzić kapitał na swoją emeryturę i założył Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) zakładając, że będzie odkładać na nie rocznie kwotę równą 10 000 zł. Jakie oprocentowanie (kapitalizacja roczna) musiałby uzyskać od instytucji finansowej aby po 10 latach mieć na koncie kwotę 150 282,77 zł.

Czytaj więcej...

Funkcja finansowa PV w praktyce

Każdy z nas powinien oszczędzać na emeryturę. Realia są jednak inne, a poziom oszczędzania jest prawie zawsze zbyt niski.

Czytaj więcej...

Wartość przyszła kapitału przy zmiennej stopie procentowej

Każdy z nas decydując się na założenie depozytu powinien wiedzieć jaką kwotę odsetek dany produkt wygeneruje w danym okresie. Zdarzają się bardzo często sytuacje, iż wiele osób decyduje się na mniej korzystne lokaty bankowe ze względu na to, że nie są w stanie obliczyć jakie odsetki wygenerują lokaty tzw. rosnące.

Czytaj więcej...

Funkcja finansowa FV w praktyce

Przykład I

Klient postanowił gromadzić kapitał na swoją emeryturę i założył Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) wpłacając na nie 10 000 zł. Gwarantowane efektywne oprocentowanie środków wpłaconych na rachunek w pierwszych 10 latach to 7,29%, kapitalizacja roczna. Ile środków zgromadzi klient na rachunku IKE po upływie 10 lat?

Czytaj więcej...

Funkcja FV - wartość przyszła inwestycji

Do określenia przyszłej wartości inwestycji służy funkcja FV. Dzięki niej możemy policzyć wartość lokaty o zadanym czasie, stopie procentowej i wybranym okresie kapitalizacji. Korzystając z funkcji FV oraz innych funkcji finansowych, należy się upewnić, że stopa procentowa (stopa) odpowiada okresowi spłaty (liczba rat).A zatem, jeśli dokonuje się miesięcznej spłaty czteroletniej pożyczki oprocentowanej na 15% rocznie to:

Czytaj więcej...

Funkcje finansowe - garść pomocnych informacji

Świat wielkiej finansjery zapewne rzadko korzysta z Excela, jednak wśród księgowych ten program jest bardzo popularny. Nie trzeba jednak zawodowo zajmować się finansami, aby skorzystać z wielu przydatnych możliwości. Przecież w codziennym życiu ciągle wykonujemy operacje finansowe, zarówno te niewielkie, związane ze zwykłymi zakupami i płaceniem comiesięcznych rachunków, jak i te całkiem duże, związane chociażby z kredytem na mieszkanie czy samochód.

Czytaj więcej...