Zliczanie niepowtarzalnych wartości

Ostatnio jeden z czytelników mojego bloga zapytał mnie czy istnieje szybki sposób na zliczenie ilości niepowtarzalnych wartości w danej kolumnie. Oczywiście sposobów jest kilka jednym z nich może być na przykład zastosowanie tabeli przestawnej.

Czytaj więcej...

Wartość minimalna bez wartości zerowych

Pracując nad jednym z ostatnich projektów, musiałem ze zbioru danych odnaleźć wartość minimalną ceny jednostkowej danego wyrobu, która była liczona specjalną formułą, wynikiem której były wartości dodatnie lub zero.

Czytaj więcej...

Zliczanie ilości zrealizowanych zleceń

Wyobraźmy sobie sytuację, że prowadzisz rejestr zleceń realizowanych przez firmy zewnętrzne. Szef poprosił Ciebie abyś przesłał dla niego raport, jak przedstawia się ilościowy podział wykonanych zleceń według poszczególnych zleceniobiorców? W pierwszej chwili, mętlik w głowie, tym bardziej, że szef chce bardzo szybko otrzymać zestawienie, jak zwykle "na wczoraj". Przykładowy rejestr zleceń przedstawia rysunek.

Czytaj więcej...

Jak znaleźć unikatowe wartości?

Wyobraźmy sobie sytuację, że otrzymaliśmy zestawienie sprzedaży, które obejmuje kilkaset pozycji jednego z naszych kontrahentów. Raport obejmuje wartości wysyłek do poszczególnych odbiorców zlokalizowanych na terenie całego kraju, a zatem nazwy miejscowości się powtarzają. Naszym zadaniem jest uzyskanie listy unikatowych miejscowości do których była realizowana sprzedaż. Aby nie zepsuć naszego zestawienia najlepiej zrobić kopię arkusza i na niej wykonać następujący trik.

Czytaj więcej...

Średnia bez wartości zerowych

W programie Excel są dostępne różne sposoby określania wartości średniej zbioru liczb. Na przykład przy użyciu funkcji można obliczać średnie proste i ważone, a także średnie z wykluczeniem określonych wartości. Jeżeli chciałbyś obliczyć średnią z komórek zawierających zera, to stosując funkcję ŚREDNIA, uzyskasz nieprawidłowy wynik.

Czytaj więcej...