Wyodrębnianie pierwszego słowa z ciągu tekstowego

Manualne wprowadzanie informacji podczas tworzenia raportów naraża nas na większe ryzyko popełnienia błędu. Aby uniknąć tego, bardzo często decydujemy się na kopiowanie informacji z różnych zewnętrznych źródeł. Wklejając dane do arkusza Excela, okazuje się, że ciągi słów zostają wstawione do pojedynczych komórek. Co jednak, jeśli w końcowym raporcie potrzebujemy tylko pierwszego słowa z wklejonego ciągu tekstowego. Czy czeka Nas ręczne rozdzielanie wpisów? Niekoniecznie! Przykładowe zestawienie przedstawia rysunek. W raporcie końcowym potrzebujemy, aby nazwisko autora znalazło się w oddzielnej komórce.

Czytaj więcej...

Wyodrębnianie wszystkich słów z wyjątkiem pierwszego z ciągu tekstowego

Załóżmy, że otrzymałeś dane tekstowe, z których potrzebujesz wyodrębnić wszystkie słowa z wyjątkiem pierwszego. Problem polega na tym, że teksty mają różną długość i najczęściej składają się z wielu wyrazów. Zaprezentuję Ci, jak szybko wykonać to zadanie za pomocą formuły opartej na funkcjach tekstowych. Poniższy rysunek przedstawia przykładowe ciągi tekstowe.

Czytaj więcej...

Usuwanie niepotrzebnych spacji

Oszczędzając czas a zarazem zmniejszając realną szansę na wystąpienie błędu podczas tworzenia zestawień, bardzo często importujemy dane z zewnętrznych źródeł. Pobierając informacje z innych aplikacji do arkusza Excela, bardzo często w niektórych komórkach dodawane są zbędne spacje (wewnątrz wpisu lub na jego końcu czy początku). Aby uniknąć ręcznego poprawiania wpisów i szybko pozbyć się zbędnych spacji, zastosuj sprytną funkcję, która usuwa wszystkie spacje z tekstu oprócz pojedynczych spacji pomiędzy słowami.

Czytaj więcej...

Oddzielenie do osobnej komórki ostatniego wyrazu

Manualne wprowadzanie informacji podczas tworzenia raportów naraża nas na większe ryzyko popełnienia błędu. Aby uniknąć tego, bardzo często decydujemy się na kopiowanie informacji z różnych zewnętrznych źródeł. Wklejając dane do arkusza Excela, okazuje się, że ciągi słów zostają wstawione do pojedynczych komórek. Co jednak, jeśli w końcowym raporcie potrzebujemy tylko ostatniego słowa z wklejonego ciągu tekstowego. Zaprezentuję Ci, jak szybko wykonać to zadanie za pomocą formuły opartej na funkcjach tekstowych. Poniższy rysunek przedstawia przykładowe ciągi tekstowe.

Czytaj więcej...

Data urodzenia ustalona z numeru PESEL

Niewykluczone, że przydarzy Ci się również sytuacja gdzie będziesz musiał stworzyć formułę, która z numeru PESEL wyciągnie informację o dacie urodzenia danej osoby fizycznej. Data urodzenia zapisana jest w następującym porządku: dwie ostatnie cyfry roku, miesiąc i dzień. Dla rozróżnienia stuleci przyjęto metodę kodowania:

Czytaj więcej...

Jak po numerze PESEL ustalić ile przeżyło się lat?

Niewykluczone, że przydarzy Ci się sytuacja w której będziesz musiał opracować formułę obliczającą aktualny wiek osoby na podstawie numeru PESEL.

Czytaj więcej...