Makro odkrywające ukryty arkusz w skoroszycie

W artykule Skuteczne ukrywanie arkusza w skoroszycie opisałem jak za pomocą okna Properties można ukryć arkusz przed niepożądanymi użytkownikami.

Czytaj więcej...

Makro weryfikujące poprawność numeru NIP w Excel-u

Podczas wprowadzania numerów PESEL, REGON czy NIP bardzo łatwo o pomyłkę. Wiele osób zapewne się już przekonało jak czasochłonne jest poprawianie a wcześniej wyszukiwanie błędów. Dlatego na samym początku proponuję zanim jeszcze zaczniemy dalsze obliczenia sprawdzić czy dany numer PESEL, NIP został poprawnie wprowadzony.

Czytaj więcej...

Makro sprawdzające poprawność numeru PESEL w Excel-u

Pracując w działach analiz i zajmując się tworzeniem różnych statystyk niejednokrotnie będziemy zmuszeni opracowywać formuły uzyskujące dane osoby na podstawie numeru PESEL, np. o dacie urodzenia danej osoby lub obliczające aktualny wiek. Aby być pewnym, że dana formuła zadziała prawidłowo i wyświetli prawidłowe wyniki na samym początku proponowałbym sprawdzić czy dany numer PESEL jest poprawny.

Czytaj więcej...

Makro usuwające hiperłącza

W poprzednich wersjach programu Excel, aby zamienić istniejące hiperłącza na tekst konieczne było usuwanie łączy pojedynczo. W Excel 2010 wreszcie poprawiono to i umożliwiono usunięcie wielu hiperłączy w ramach jednej operacji. Aby to wykonać należy:

Czytaj więcej...

Jak policzyć arkusze w skoroszycie Excel?

Pracując w skoroszytach przepełnionych danymi, zawierających od kilkunastu do kilkuset arkuszy, nietrudno stracić orientację. Często więc, nie wiemy ile jest zebranych arkuszy w danym skoroszycie. A co jeśli, zanim zajmiemy się analizowaniem w pierwszej kolejności musimy ustalić liczbę arkuszy? Jeżeli chcielibyśmy ręcznie policzyć liczbę zakładek to musimy poświęcić na to sporo czasu.

Czytaj więcej...

Automatyczne usuwanie pustych wierszy

W artykule Usuwanie pustych wierszy bez użycia makra opisałem jak w szybki sposób nie znając programowania w języku Visual Basic można poradzić sobie z usunięciem niepotrzebnych pustych wierszy z zestawienia np. zaimportowanego z dowolnego systemu informatycznego. Aby rozwiązać ten sam problem lecz tym razem jeszcze szybciej wystarczy napisać krótki kod makro. Zaprezentowane w naszym przykładzie makro będzie sprawdzało czy w komórce kolumny B znajduje się jakaś wartość. Jeżeli okaże się, że komórka w kolumnie B jest pusta cały wierszy automatycznie zostanie usunięty.

Czytaj więcej...